Це природне диво подарував нам… льодовик. Свого часу, при сходженні крижаних мас та ґрунту, цибулини дикого нарциса (нарциса вузьколистого, Narcissus angustifolius) «примандрували» туди, де зараз заповідник цієї тендітної квітки.
Зазвичай ця з виду ніжна, але витривала рослина розкошує на висотах понад тисячу метрів над рівнем моря. Популяція ж в урочищі Кіреші, що поблизу закарпатського міста Хуст, унікальна і розташуванням, і своїм масштабом: це найбільший у Середній Європі осередок нарцису вузьколистого. Це місце офіційно під охороною ще з часів панування на цих землях Австро-Угорщини, а тепер належить до Карпатського біосферного заповідника, котрий береже Долину як цінну екосистему на понад 250 га лук і боліт.
Для відвідувачів Долина нарцисів – це свято, котре триває кожного травня. Для Закарпаття ж – одна з чільних туристичних «родзинок». Гостюючи в заповідному місці, слід пам’ятати, що милуватися нарцисами, які, звісно, занесені до Червоної книги України, можна лише зі спеціальних оглядових майданчиків, а збирати букети – суворо заборонено. Врешті, і цінне це місце саме своєю природністю, тендітністю і скороминущістю краси, до якої і ставитися варто відповідно: як до щедрого подарунку природи.
Фото: Сергій Гудак