Четвер, 24 травня

18 березня у Пхьончхані завершилися Паралімпійські ігри-2018, на яких національна збірна Україна традиційно і, якщо говорити відверто, очікувано виступила досить потужно. На XII Паралімпійських іграх українські спортсмени загалом вибороли 22 нагороди: 7 золотих, 7 срібних та 8 бронзових медалей – і після завершення всіх змагань команда розмістилася на шостому місці в медальному заліку. А вже завтра, 20 березня, о 12:30 в аеропорту «Бориспіль» пройде зустріч українськими вболівальниками своєї національної збірної. Нагадаємо, що це шості Зимові Паралімпійські ігри, в яких взяла участь Україна, і… шосте місце (перші в командному заліку цього року США – 13 золотих, 15 срібних та 8 бронзових медалей).

Виступи національної паралімпійської збірної завжди тішать українських вболівальників. І хоча в зимових видах спорту наші атлети не так багато виборюють нагород, як у літніх, очікування від їхніх стартів завжди найбільші. А самі спортсмени на змаганнях такого рівня – неймовірно мотивовані. Ще б пак: порушуючи олімпійське правило, і тренери, і вболівальники вимагають від них не просто участі в змаганнях, а нагород, до того ж – найвищих. Власне, саме тому збірну України перед стартом Ігор-2018 навіть відомі західні спортивні оглядачі називали однією з фаворитів. Очікування, щоправда, трохи не виправдалися, хоча збірна в цілому виступила досить непогано.

Загалом від моменту першої для України Зимової Паралімпіади в Нагано у 1998 році наша збірна завоювала 112 медалей, 27 з яких – «золоті». За сухою статистикою, найбільш вдалою для українських спортсменів стала Зимова Паралімпіада-2006 у Турині – тоді наша збірна посіла третє місце в загальному медальному заліку, здобувши 7 золотих медалей, 7 срібних і 9 бронзових. Цього року українську збірну в Пхьончхані представляли 30 спортсменів: 23 з них брали участь у змаганнях, інші – їхні гайди, люди, які допомагали спортсменам стартувати й пересуватися трасою. І якщо порівняти з попередніми Іграми-2014 у Сочі, де Україна посіла 4 командне місце (25 медалей, 5 з яких – «золоті») цьогорічне шосте місце на перший погляд можна назвати посереднім результатом. Хоча… Уже зі старту Паралімпіади-2018, буквально в перший день змагань, українська збірна розпочала боротьбу досить вдало, записавши до свого активу одну золоту, одну срібну та три бронзових медалі!

Першу медаль найвищого ґатунку для країни здобув Віталій Лук’яненко. Він виявився найкращим у спринті на 7,5 кілометра (з вадами зору) – Віталій не припустився жодного промаху та у підсумку показав час у 19 хвилин і 51 секунду. Цікаво те, що в цій же гонці українці розмістилися також з третього по шосте місця. Щодо самого Віталія, то це – без перебільшення – українська гордість паралімпійського руху. Він – рекордсмен за участю в Зимових Паралімпійських іграх. Важко повірити, але спортсмен брав участь у всіх змаганнях, починаючи з 1998 року в Нагано.

Забігаючи наперед, відзначимо, що на Ігорах-2018 Віталій здобув два «золота». У сьомий день змагань він виборов найвищу медаль у чоловічій гонці на 15 км (з порушенням зору). До речі, у цьому спринті «срібло» завоював теж українець Олександр Казик.

Уже наступного дня змагань Україна виборола друге «золото». 11 березня Максим Яровий виявився найкращим у лижних перегонах на 15 кілометрів серед чоловіків. Це перше паралімпійське золото в його спортивній кар’єрі, з чим вболівальники щиро вітають Максима і країну загалом.

У третій день змагань українські спортсмени записали до свого активу ще три нагороди – золоту, срібну і бронзову. І на певний час посіли другу, а згодом третю сходинку в командному заліку. «Золото» збірній приніс Ігор Рептюх у лижній гонці вільним стилем на 20 кілометрів (стоячи).

Окремо хочеться відзначити наймолодшого спортсмена української збірної Тараса Радя, який виборов для України четверту золоту медаль на XII Паралімпійських іграх у Пхьончхані. І це стало справжньою сенсацією змагань. Наш 18-літній атлет п’ять років тому втратив ногу. Однак підліток з неймовірною силою волі не зламався і почав активно займатися спортом. Він випробовував свої сили в різних видах спорту, поки не зупинився на біатлоні. Саме в ньому Тарас Радь показав найкращі результати. Власне, на Паралімпіаді-2018 він фінішував першим у біатлонній гонці на 12,5 кілометрів серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату. Друге і третє місце тоді посіли спортсмени зі США. Українець провів феноменальну гонку, закривши 20 з 20 мішеней на вогневих рубежах. Ходом Радь також був одним із кращих, випередивши цілу групу потенційних фаворитів змагань.

Загалом, майже кожного дня наша збірна приносила нагороди. Провальним виявився лише шостий день змагань, коли Україна, не виборовши жодної медалі, опустилася на п’яте командне місце. Вражаюче золотою виявилася і крапка Ігор. В останній день Паралімпіади-2018 наша збірна добула фінальне, сьоме «золото». Бажану нагороду для країни принесла змішана естафета в лижних перегонах 4х2,5 км. А точніше фантастичний виступ команди у складі: Юлія Батенкова-Бауман, Оксана Шишкова, Людмила Ляшенко та Юрій Уткін. Вони фінішували за 24 хвилини і 31,9 секунди, випередивши найближчих переслідувачів – команда з Канади – майже за хвилину.

Щойно на телебаченні показали урочисту церемонію закриття Паралімпіади-2018, як в українських соціальних мережах почали писати про те, що вболівальники очікували значно кращих результатів. Мовляв, якщо не перше чи друге, то третє загальнокомандне місце наша збірна точно мала б виборити. Підтримка спортсменів і віра у них, звісно, важливі завжди. Але треба розуміти також об’єктивні фактори, зокрема проблеми з умовами для тренувань та особливими підходами для участі в підготовці змагань такого рівня за кордоном. На все потрібні чималі гроші. Наші спортсмени не приховують, що однією з важливих мотиваційних складових для них є фінансова — гонорари від перемог. Власне, частина цих коштів традиційно йде на обладнання та підготовку до наступних змагань. Адже, як відомо, наступний паралімпійський цикл починається відразу після закриття нинішнього. І той факт, що цього року українська влада зробила правильний висновок зі скандалу на останній літній Паралімпіаді-2016 щодо грошових відзнак за перемоги – потужний сигнал для паралімпійців. Відзначимо, цього року паралімпійські медалі в Україні вперше прирівняні до олімпійських. За кожне золото держава має виплатити по 125 тисяч доларів за курсом НБУ, за срібло – 80 тисяч доларів, за бронзу – 55 тисяч. Тож, сподіваємось на подальші відміні результати.

А щодо розвитку паралімпійського руху загалом у світі, то до нього, благо, увага з кожним роком тільки зростає – про це свідчать як рейтинги трансляцій Ігор, так і кількість проданих квитків. Повідомляється, що Палампімпіада-2018 уже з перших днів встановила новий рекорд. Міжнародний паралімпійський комітет (МПК) повідомив, що на XII зимові Паралімпійські ігри в Пхенчхані, які пройшли з 9 по 18 березня, було продано рекордну кількість квитків – 320 531. Жодні з попередніх Ігор такої кількості глядачів не збирали. А це – правильний сигнал, що увесь світ сприймає Паралімпіаду не просто як можливість реабілітації для людей з інвалідністю (про що, на жаль, і досі доводиться чути), а самостійний спортивний рух, і можливість реалізації для кращих.

Своїх – кращих – Україна готується зустріти вже 20 березня і щиро подякувати їм за участь і перемоги в Паралімпіаді.

Текст: Вадим Лубчак