Середа, 20 червня

На його відновлення необхідно приблизно 2,2 млн грн. Влада звернулася по допомогу до Адміністрації президента України.

Село Кам’янське Василівський район Запорізької області – саме тут розташований єдиний на сьогодні дерев’яний млин на території регіону. Його побудували ще у 1903 році. Колись він належав Івану Цокуруну та функціонував до 1965 року. У 1975 році львівський філіал «Укрпроектреставрація» провів ремонт дерев’яної обшивки та даху, а у 1987-1989 роках відбулася реставрація усього млина. Відтоді жодних ремонтних робіт не проводилося.

З 1982 року млин перебуває на державному обліку як пам’ятник історії місцевого значення і має охоронний номер 1373. Минулого тижня механізм млина разом із крилами впав. Стіни споруди також майже повністю зруйновані.

«Пам’ятник трудової діяльності побудований у 1903 році. Знаходиться під державною охороною» – цей напис на камені, що розташований біля фундаменту млина, – єдине, що ідеально збереглося донині.

Місцева влада каже, що не мала коштів на відновлення та утримання унікального вітряка. Єдине, що могли зробити, – так це відвезти зруйновану конструкцію на зберігання до місцевого фермерського господарства (адже на законодавчому рівні передбачено, що орган місцевого самоврядування має опікуватися пам’яткою місцевого значення). Ми вирішили побачити на власні очі, в яких умовах і як саме місцеві фермери охороняють частину вікової споруди.

А ось так:

Кинули посеред городу на землю і залишили під відкритим небом.

Ці фото ми показали директору департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА Владиславу Мороку.

«Сьогодні (зустріч відбулась 13 грудня – прим. ред.) наші фахівці виїдуть на місце і розкажуть, що мається на увазі під терміном зберігання. Якщо воно буде лежати під відкритим небом, то, звісно, зруйнується. Нам треба зберігати те, що залишилось», – говорить Владислав Мороко і додає, що на рівні району буде створена комісія, до складу якої увійдуть працівники департаменту.

Нині на території Запорізької області розташовано близько 8,5 тис. пам’яток культури, є серед них чимало пам’яток національного значення – ті, що фінансується з державного бюджету.

Дерев’яних млинів, як цей, в області більше не існує. На сьогодні є два варіанти відновлення і подальшого збереження цього унікального об’єкту.

Перший – розробити проектно-кошторисну документацію й відновити на тому ж самому місці, де він розташований зараз, другий – створити на острові Хортиця музей побуту під відкритим небом і перенести його туди.

«Мені, наприклад, хотілося б, щоб було відновлено шляхом створення музею побуту під відкритим небом. Адже тоді в нас з’явиться механізм постійного фінансування і, головне, утримання. Я вчора зустрічався з радником президента України з питань культури Юрієм Богуцьким. Озвучив цю пропозицію, маю надію, що вона буде підтримана. Тим паче, що на острові біля кінного театру вже стоїть один млин, там є площа, на якій можна зробити музей, перенести туди залишки вітряка, відновити його, і там він би був на зберіганні. Треба розуміти, що пам’ятка дерев’яна, і скільки б її не консервували, вона буде руйнуватися У нас є багато цікавих об’єктів народного побуту, які мають бути збережені. Наприклад, хати під соломою – їх також треба переносити і показувати, є елементи господарства. На Хортиці це можна відновити в тих масштабах, в яких воно має бути. Так, проблема є, але є варіанти її вирішення. Те, що млин буде відновлено, – це точно, але в який спосіб – побачимо», – стверджує пан Мороко.

Проте, говорячи про створення музею на Хортиці, слід сказати про ще одну проблему: острів Хортиця – це заповідник, на якому заборонена будь-яка господарська дія. Тож на сьогодні для того щоб перенести млин і проводити реставраційні роботи вже на острові, треба внести деякі зміни до чинного законодавства.

«Треба вирішити концептуально це питання, щоб нам за законом дозволяли відновлювати й робити новітні музейні об’єкти. Це можна зробити на рівні підзаконного акту», – говорить чиновник.

6 грудня співробітники КЗ «ЗОЦОКС» (центр культурної спадщини) склали акт технічного стану пам’ятки культурної спадщини.

За приблизними підрахунками, розроблення кошторисної документації, а також реставрація обійдуться у понад 2 млн грн.

«Треба шукати шляхи фінансування не лише на рівні місцевого бюджету, а й на рівні обласного, а також кошти ДФРР. Нині органам місцевого самоврядування необхідно зробити “домашню роботу” – підготувати всі необхідні документи. Далі будемо вирішувати питання по черзі. Головне, що зараз ми не просто просимо про допомогу, а пропонуємо шляхи вирішення питання», – підсумував директор Департаменту.

Зазначимо, що у 1983 році на території Запорізької області нараховувалося 7 млинів.

Млин у Кам’янському пережив дві війни, період розкуркулення, але не зміг пережити людської байдужості. Від дерев’яних крил вітряка, які мали розмах 9 м, сьогодні лишилась лише купа трісок, керамічний цоколь розбився навпіл.

Унікальну споруду, якій цьогоріч виповнилося 114 років, видно із траси Харків-Симферопіль. Якщо колись люди бачили величезний млин, звертали з дороги, аби сфотографуватись на його фоні, то зараз здалека видно щось, і це щось ледь тримається, аби не впасти під тиском дощу, вітру і снігу.

Текст: Ольга Парсенюк

Фото: Дмитро Смолієнко

Залишити коментар