Четвер, 24 травня

Грудень для українського сегменту соціальної мережі Facebook розпочався з масових закликів до блокування одного з каналів додатку Telegram. Йшлося про канал, де користувачі, скидаючись по декілька гривень, купляли електронну версію заздалегідь обраної книги на сайті видавництва, після чого ділилися нею з усіма. Переважна більшість опублікованих книг належала українському видавництву «Наш Формат», котре припинило продаж електронних версій, допоки існуватимуть подібні ініціативи. Тепер усі книги з каналу видалено.

Креативна директорка видавництва «Наш Формат» Катерина Аврамчук повідомила, що з 18 книжок, які «пірати» вже встигли виставити, 12 належало її видавництву. До того ж Аврамчук спробувала пояснити своїм читачам, як формується ціна на електронну книгу та чому кожна завантажена, а не куплена книга зменшує інвестиції видавництва в проекти.

Колега Катерини Антон Мартинов також звернувся до своєї аудиторії з проханням поширити його допис та поскаржитись на канал у додатку, аби його заблокували. Мартинов розповів, що «Наш Формат» видавав електронні книжки не стільки для заробітку, скільки задля поваги до тих кількох тисяч людей, які надають перевагу купівлі електронного контенту, ціна якого майже наполовину менша від паперового носія.

Пізніше, коли адміністрація Telegram-каналу повідомила підписників про те, що жодних книг більше розповсюджуватись не буде, Антон Мартинов написав, що ймовірні користувачі каналу почали ставити негативні оцінки та відгуки сторінці «Нашого Формату» у мережі Facebook.

Українська письменниця Катерина Бабкіна розповіла про саму схему, за якою «піратам» вдавалось отримувати електронні версії книжок, назвавши це принизливим і соромним. Письменниця також закликала скаржитися на канал за порушення авторських прав.

Письменник Юрій Барабаш оцінив смак на книжки у користувачів «піратського» каналу, однак підтримав усе ж видавців. Разом з тим Барабаш звернув увагу на те, що вітчизняним видавцям слід якомога швидше розвиватися у галузі науково-популярної літератури.

Блогер Даніель Вачовскі засудив дії Telegram-каналу та закликав підтримувати українську книгу, купуючи її. Адже тільки в такий спосіб можна допомогти розвитку книжкової справи.

Дизайнер і блогер Пилип Духлій вирішив не розцінювати дії «піратів» та видавців, а лише закликав купляти українські книги, адже навіть 100 грн можуть дуже допомогти вітчизняним видавництвам.

Письменник Олександр Завара навів один із коментарів з дискусії щодо правомірності дії користувачів каналу.

Василь Карп’юк, видавець та письменник, висловив сподівання, що проблема вирішиться якомога швидше, та додав, що зазвичай саме від людей, які читають, слід очікувати розуміння масштабності тієї роботи, що проводиться над кожною книжкою.

Юрист інституту книги Сашко Лютий повідомив, що у даному випадку це питання не правової культури, бо неможливо контролювати все, що потрапляє в мережу, а відсутності прецедентів.

Антон Санченко, український письменник, перекладач і видавець, запропонував інший варіант розповсюдження електронних примірників: видавництво встановлює умовну суму, яка робить його роботу принаймні незбитковою та після збирання якої книга потрапляє у вільний доступ. Або ж інтернет-спільнота може викупати у видавця ліцензію на книжку за рік, збирати на неї гроші й рік безкоштовно розповсюджувати на своїх майданчиках.

Співзасновник видавництва «Самміт-книга» та директор видавництва «Мистецтво» Ігор Степурін закликав усіх об’єднатися навколо цієї проблеми, або ж ближчим часом правовласники можуть внести Україну до чорного списку та позбавити можливості придбання прав на видання закордонних авторів.

Народний депутат Андрій Тетерук закликав робити Україну сильною та не купувати піратського.

Співзасновник видавництва «Видавництво» Ілля Стронґовський запропонував ставитися до «піратів» зневажливо та зазначив, що тепер є достатньо інформації, аби організувати позов до суду.

Письменник і перекладач Остап Українець переконаний, що аудиторія не ознайомлена з авторським правом і процесом ціноутворення на книжковому ринку, та пообіцяв, що створить логнґрід на цю тему.

1 комментарий

  1. Филлипов on

    Люди скинулись на електрону книгу. Купили. КУПИЛИ!
    В чому соль?
    Якщо я купив книгу хіба не можна нею ділитись?

Залишити коментар