Четвер, 24 травня

Відносини з агресором передбачають, як правило, розірвання з ним будь-яких зв’язків – дипломатичних, економічних, культурних. У взаєминах України з Росією не все просто. Гібридна війна має свої специфічні особливості й нагадує ситуацію, коли можна бути трішки вагітним.

Ворог порушив кордони, увів на нашу територію війська, зброю, техніку, але це не заважає нам торгувати з ним, слухати й дивитися його ЗМІ, дозволяти громадянам країни-агресора практично безперешкодно до нас приїжджати. І все це на четвертий рік після анексії РФ Криму і кривавих подій на Донбасі.

Історія питання

Візовий режим із Росією розглядається як один із запобіжників протидії агресору. На минулому тижні питання вкотре порушили. Переймалися ним у парламенті торік. У жовтні 2016 року, після арешту в Москві російськими спецслужбами українського журналіста Романа Сущенка, спікер парламенту Андрій Парубій заявив про повернення Верховною Радою до розгляду питання введення візового режиму з РФ. Однак відповідний законопроект так і не винесли на голосування.

Навесні 2017-го народні обранці знову збиралися розглянути це питання. Результат нульовий. На жаль, питання ввести візи для громадян РФ, які мають намір відвідувати Україну, крім суто безпекового складника, просякнуте популізмом. Політики спекулюють на ньому, намагаючись заробити електоральні бали.

Щодо позиції чиновників, то в МЗС проявляли обережність. Серед ризиків називали максимальне ускладнення РФ процедури отримання віз для українців, незадоволення жителів прикордонних територій через неможливість поїздок до сусідньої держави, активізацію російської пропаганди. А ще колосальні фінансові витрати – імовірне збільшення штатів дипломатичних представництв та ресурси на опрацювання значної кількості візових клопотань громадян РФ.

Попри труднощі й зволікання, розрив із Росією поступово відбувається. Це закриття низки російських сайтів та соцмереж «Одноклассники» і «ВКонтакте», припинення військової співпраці. Звісно, заборони ці порушуються, але важлива офіційна реакція держави. Питання візового режиму з РФ лежить і в політичній, і в економічній площинах. Противники такого кроку переймаються долею заробітчан у Росії. І тим, що РФ встановить візи для українців. Крім того, не контролюється величезна ділянка спільного з Росією кордону. Порушується питання і ймовірної ескалації конфлікту Путіним на сході країни.

Візи треба

Окремі ж прихильники віз взагалі виступають за припинення будь-яких контактів з агресором – наполягають на розірванні дипломатичних відносин із Росією та визнанні РФ окупантом.

«Українців до Росії їде набагато більше, ніж росіян в Україну, й об’єктивно це створить більші незручності для громадян України, ніж для громадян Росії, – розповів Opinion Костянтин Матвієнко, політичний експерт. – Але ми по факту перебуваємо з Росією в стані війни, хоча цю війну ніхто не оголосив. Було б доцільно припинити будь-яке сполучення з РФ. Не тільки авіа, а й автобусне, залізничне, автотранспортне. Те саме з товаропотоками – припинити з Росією будь-які торговельні операції, транзакції. Тоді це буде ефективно».

На необхідності візового режиму з РФ наголосив для Opinion і політолог Сергій Таран: «Перед його запровадженням треба зробити певні технічні речі. Перше – можливості для видачі віз росіянам. Слід виконати це вчасно, бо це достатньо складна робота. Друге – треба усвідомлювати, що для наших громадян у Росії так само, найімовірніше, будуть запроваджені візи. Нині, на жаль, на території Росії працює близько мільйона, а, може, й більше, українців. Це означає, що всі вони повернуться сюди, і є велика ймовірність того, що вони звинувачуватимуть саме українську владу. І це теж треба враховувати.

І третє. Ще зовсім нещодавно не було спільної громадської думки щодо цього кроку. Багато громадян вважали, що це не потрібно. Поступово думка змінюється. Думаю, першим кроком стане збір біометричних даних росіян, які приїжджають в Україну, що, в принципі, є стандартною процедурою антитерористичної діяльності у багатьох західних країнах. А потім, очевидно, ми підійдемо й до візового режиму. Він потрібен, але неможливо його зробити за одну ніч. Необхідно до цього готуватися і політично, і економічно».

Не візами єдиними

А ось Ольга Курносова, російський політик в еміграції, повідомила Opinion, що вона не розуміє, чому чимало людей ставляться до віз як до панацеї, адже безвізовий режим не означає безконтрольний: «Не маючи візи, можна проводити достатньо детальний контроль. Наприклад, ставлячи людям важливі запитання: чий Крим чи що відбувається на Донбасі? Тоді можна хоча б отримати розуміння, чи людина уявляє, куди насправді вона їде. Чи, наприклад, у країнах із безвізовим режимом просять посилання на соцмережі, щоб подивитися, що людина там пише. Не розумію, навіщо ускладнювати в’їзд друзям України? Мені здається, що по тих росіянах, які Україну підтримують, введення віз може вдарити».

Одним із варіантів вирішення проблеми пані Курносова назвала провізи – електронні дозволи на в’їзд та перебування в країні. Отримати їх доволі просто: заповнити формуляр на спецсторінці в інтернеті, відповівши на кілька нескладних запитань. Здебільшого, це біографічні дані, місце перебування в країні, аеропорт прибуття та вильоту. Формуляр надсилається на електронну адресу до посольства країни, в яку людина зібралася, і через певний час заявник отримує відповідь із дозволом на в’їзд. Дозвіл треба роздрукувати та показати офіцерам паспортного контролю в аеропорту, по прильоті на місце, а також під час реєстрації на авіарейс.

«Не бачу якоїсь послідовної роботи з перевірки людей, які приїжджають, – продовжила Ольга Курносова. – Часто спостерігаю людей, які навряд чи є друзями України. Але чогось же вони в’їжджають, і доволі вільно. Скільки разів ми бачили історії з видворенням журналістів пропагандистських телеканалів! Вони ж в Україні працюють офіційно, за акредитаціями. Мені незрозуміло, що тут роблять російські Перший канал і РТР, я вже не кажу про НТВ. Тобто очевидні речі – є пропагандистські канали, на яких, між іншим, працюють і українські журналісти».

Настрої суспільства

Важлива не тільки реакція політиків і експертів, а й суспільні настрої. Як в останні роки змінилося ставлення громадян України до Росії? Соціологи вказують на суттєві зміни.

«Ситуація пов’язана з подіями, які відбувалися на сході, і з анексією Криму, – пояснив в ефірі «Українського радіо» Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології. – До 2014 року більшість українців виступали за те, щоб не було віз і митниць. Наприклад, у 2010 році тільки 10 % були за візи і митниці і приблизно 70 % за дружні стосунки без них. 20 % виступали за те, щоб об’єднатися з Росією в єдину державу. Нині таких тільки 4 %».

Довідка

Кількість позитивно налаштованих до Росії українців з травня 2017 року зменшилася і у вересні 2017-го склала 37 % (у травні було 44 %). У Росії кількість позитивно налаштованих до України трохи зросла і у вересні 2017 року склала 32 % (а у травні 26 %). Ставлення населення України до Росії з 2008 року залишається кращим, ніж ставлення населення Росії до України.

Порівняно з травнем 2017 року підтримка незалежності України практично не змінилася: майже 90 % населення вважають, що Україна має бути незалежною державою. При цьому кількість тих, хто бажає закритих кордонів та митниць з Росією, 49 % (було 43 %). У Росії порівняно з травнем 2017 року майже не змінилася кількість тих, хто бажає закритих кордонів та митниць з Україною (було 35 %, стало 34 %).

Використано результати досліджень спільного проекту Київського міжнародного інституту соціології і російської недержавної дослідницької організації «Левада-Центр».

Важливий момент – ставлення українців до Росії в останнє десятиліття залишається кращим, ніж росіян до України. І це попри агресію РФ, відібрані території, тисячі вбитих і сотні тисяч скалічених доль. Чим це можна пояснити? За словами Володимира Паніотто, усвідомлення нашими громадянами небезпеки з боку Росії зростає дуже повільно. На жаль, чимало українців призвичаюються до ситуації, коли гинуть люди.

Ставлення ж наших громадян до встановлення візового режиму з РФ коливається. У період активних військових дій на сході за візи виступали до половини українців. Нині їх практично стільки ж – 49 %. Однак у час відносного затишшя на Донбасі показник падав майже до 42 %.

У довідці пропонуються результати як українських, так і російських фахівців. Чи варто довіряти російським соціологам? Володимир Паніотто пояснив: «“Левада-Центр” – незалежний центр, і в Росії йому надали статус іноземної агенції. Їм дуже складно працювати в тих умовах, тому в них багато неприємностей. Але вони продовжують надавати об’єктивні дані».

Чого очікувати?

Якщо Росія теж запровадить візи для українських громадян, то доведеться відкрити російські консульські відділення в обласних центрах. Це додаткові витрати плюс довжелезні черги. Наша держава не має достатньої консульської мережі в Росії та необхідної кількості прикордонних пунктів для швидкого запровадження візового режиму з РФ.

«Росія, ймовірніше, запровадить дзеркальний візовий режим, – переконаний Сергій Таран. – Або для тих українців, які перебувають на території РФ, введе якісь особливі критерії. Наприклад, паспорти або карти проживання для того, щоб пов’язати подвійним громадянством багатьох українців».

На думку Ольги Курносової, якщо в Росії не введуть у відповідь візовий режим для українських громадян, то з погляду пропаганди це для росіян навіть краще. Не виключає вона і видачу українцям російських паспортів: «Якщо такий процес почнеться, то слід бути обережними. До речі, щодо введення віз для громадян Росії, то треба пам’ятати і про мешканців Криму, які від цього можуть дуже постраждати. Ідеться про тих, хто отримав без їхнього бажання російські паспорти. Коли люди з Криму виїжджатимуть в Україну, то у них можуть виникнути суттєві проблеми на кордоні».

Фахівці переконані: візи не стануть перепоною для проникнення російської агентури на територію України. Ба більше, чимало шпигунів мають українське громадянство. Не стане менше і бойовиків з Росії на окупованих територіях Донбасу, бо з візами нікуди не дінуться незакриті ділянки кордону.

Та якою все-таки має бути процедура запровадження візового режиму з РФ? За словами Костянтина Матвієнка, ухвала парламенту не потрібна. Достатньо рішення Кабінету міністрів, однак сподіватися на уряд навряд чи доводиться: «Вони торгували на крові і торгують на крові. За підсумками 9 місяців поточного року, РФ є найбільшим інвестором і торговельним партнером України. Якщо взяти загальний торговельний баланс країни, то ми найбільше продаємо саме Росії і найбільше закуповуємо теж у Росії. І Кабмін цьому палко сприяє».

Про можливість запровадження візового режиму з РФ Сергій Таран: «Думаю, що першим кроком буде біометрика. Гадаю, на наступний рік це цілком можливо. Це важливе політичне рішення».

Крім введення візового режиму, влада має вирішити не менш важливі питання. Зокрема, зменшити частку російського капіталу в українській економіці і його вплив на вітчизняні ЗМІ.

Текст: Віктор Цвіліховський

Залишити коментар